Kategorie

Malowanie pastelami, technika

Malowanie pastelami

Maluję pastelami intuicyjnie, dotykowo. Nie używam żadnych narzędzi, po prostu rozcieram kredkę palcami. Bardzo lubię miękkie pastele, szczególnie francuskie. Zostawiają delikatną mgiełkę i pozwalają się swobodnie rozprowadzać. Jako podobrazie stosuję szorstkie kartony, tektury, czasami o włochatej powierzchni. Wszystkie kupuję w sklepach zaopatrzenia plastyków. Najpoważniejszym problemem w przypadku pasteli jest utrwalanie. Stosuję różnego rodzaju fiksatywy albo lakiery do włosów, ale w niewielkich ilościach. Kolor zachowują pastele bardzo długo. Znane są prace z okresu rokoka, które wyróżniają się naturalną , świeżą barwą. Moim zdaniem najpewniejszym sposobem zabezpieczenia prac wykonanych tą techniką jest oprawa pod szybę. Oczywiście karton na którym jest namalowany obraz musi mieć passe-partout, żeby farby nie dotykały do szkła . Technika malowania pastelami w zasadzie jest prosta. Efekt zależy od wrażliwości samego malującego, od tego jakie niuanse chce osiągnąć. Można uzyskiwać głębokie tony poprzez nakładanie kilku kolorów, można podkreślać formę delikatnym konturem, można też stosować przyprószenia, rozgniatając drobinki kredki na kartonie. Czyli : kredki , karton … i do pracy. „Reszta jest milczeniem!”

Pastele

Środek rysunkowy w formie kolorowego sztyftu, kredki lub ołówka, służący do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże.

Definicja pasteli z  „Małego słowniczka terminów plastycznych”:

Pastel ( pasta – ciasto) – miękka pałeczka utworzona z pigmentu malarskiego z dodatkiem kredy, glinki lub gipsu, spojonych gumą tragantową. Daje kreskę miekką, łagodną, łatwo pylącą się i odpadającą od podłoża. Pastele trzeba wyrabiać w wielkiej ilości tonów każdej barwy, ponieważ nie daje się mieszać ze sobą podczas pracy.

Krótka charakterystyka techniki

Malowanie pastelami polega na posługiwaniu się farbami w postaci kolorowych pałeczek w rodzaju kredy, na sucho, bez pomocy płynnych tworzyw malarskich – pisze W. Ślesiński w książce „Techniki malarskie, spoiwa organiczne”.
Istota posługiwania się pastelami tkwi w ich ścieraniu i wcieraniu w szorstkawe podobrazie. Pastel zajmuje więc z punktu widzenia technicznego pośrednie miejsce między malowaniem a rysowaniem. W żadnej technice to przejście od rysunku do malowania nie przebiega tak niepostrzeżenie. Malowidła wykonane tą techniką maja swoisty, specyficzny wyraz. Wynika on z niewystępowania absorbującego światlło spoiwa względnie jego minimalnej ilości, jak również i z tego, ze luźne warstwowe położenie farb nadaje delikatny, lekki charakter malowidłu. Poprawnie wykonany pastel odznacza sie swieżością, powabem, jasnymi, delikatnymi , miękko przenikającymi się kolorami, brakiem połysku oraz czystą świetlistością powierzchni.

Szczypta historii

Techniki pastelu zaczęto już używać w pierwszej połowie XVII w. we Włoszech, gdzie rozpowszechnił się portret pastelowy. prawdziwą samodzielność osiąga w malarstwie portretowym w XVIII w. Pastel był modną techniką przeważnie we Francji. W XIX w. rozwinięta wspaniale przez E. Degasa – rozwijało się malarstwo portretowe i rodzajowe. W Polsce operował nią znakomicie S. Wyspiański. Znane są prace Wyczółkowskiego.

Rodzaje pasteli

Kredki pastelowe – czyste pigmenty z domieszką spoiwa żywicznego . Uzyskuje się dzięki nim czyste barwy i malarski efekt. Twarde kredki (zwane Conté-Carrésa ) są czworokątne, miękkie są okrągłe.

Sztyfty (ołówki) pastelowe – pastele nieco twardsze od miękkich pasteli i oprawione w drewno. Do rysowania i opracowywania szczegółów.

Pastele olejne – spoiwem są tu oleje. Nadają one pastelom przezroczystości, jednocześnie mocno przyczepiając pigment do podłoża. Pastel olejny dostępny jest w mniejszej gamie kolorów w porównaniu z pastelem miękkim.

Pastele miękkie – pierwotny, najbardziej rozpowszechniony typ pasteli. Ma bardzo miękką konstrukcję, jest ona spowodowana użyciem bardzo słabego roztworu gumy jako spoiwa.

Pastele twarde – większa zawartość gumy powoduje jego dużą twardość. Pastele takie można ostrzyć. Świetnie nadają się do szkiców i rysowania szczegółów pastele wodne – w użyciu od niedawna. Używa się ich jak pasteli olejnych. Po skończeniu pracy, przy użyciu pędzla i wody, kreski zmienia się na lawowane kolorem.

Pastele kredowe – ze względu na swoje świetliste kolory i wygodny uchwyt jest to bardzo popularny typ pasteli. Czystość pigmentu zachowano dzięki użyciu małej ilości roztworu gumy do związania kolorowej kredy w blok.

Kredki woskowe – są odporne na wodę. Można ich używać wraz z farbami wodnymi aby uzyskać interesującą fakturę rysunku.

Lista  na  podstawie  Wikipedia.pl

25 odpowiedzi na “Malowanie pastelami, technika”

zaczynam malowanie pastelami ( malowałem tylko szkice ołówkiem) . Dziękuję za rady 😉

ja też chce się nauczyć pastelami malować dotychczas rysowałam ołówkiem i stronka mi pomogła bardzo

Gdy maluję pastelami olejnymi (moimi ulubionymi) wygładzam je pędzlem z terpentyną lub olejem lnianym, który daje trochę efekt farb.

Witam !!!!
Czy są miejsca w których pod okiem malarza można uczyć się malować pastelą ?
Proszę o taką informację.
Maluję pastelą olejną i twardą ale chciałbym to moje malarstwo ubogacić.
Pozdrawiam

Andrzej

Chciałbym zacząć rysować pastelami(zakupiłam już olejne). Do tej pory rysuję ołówkami, maluję różnego rodzaju farbami, więc chcę wypróbować czegoś innego, ale nie bardzo wiem jak wziąć się za to rysowanie. Zastanawiam się czy nanosić pastele na zasadzie „robienia punktów”, czy też podobnie do rysowania kredkami.
Bardzo proszę o radę:)

Pozdrawiam

Chciałąbym sie dowiedziec czy malowanie pastelą na płótnie jest dosyć trudne

Bardzo chciałabym się dowiedziec jakie kupic sztalugi ,ja dopiero teraz zaczynam się uczyc rysunku i malarstwa a juz jestem na emeryturze chciałabym duzo wiedziec podziwiam was ze juz tyle wiecie .powiecie jakie strony są ciekawe -bardzo prosze–maria

A czy Pani Ewa udziela porad młodym (jeśli chodzi o malowanie) adeptom malarstwa pastelowego?

Oczywiście, że tak!Proszę o konkretne pytania kierowane na mój e-mail! Pozdrawiam!

Dzięki za rady i za krótkie opisy ale z sensem dzięki;)

A spróbujcie rozetrzeć suche pastele taką nawilżaną chusteczką. Tylko trzeba użyć grubszego papieru, żeby się nie falował

Świetnie!Wszelkie eksperymenty są wskazane.Papier plus pastele to dużo możliwości, można coś dorysowywać ołówkiem, wgniatać okruszki w nawilżony karton itd.Bardzo chciałabym zobaczyć Wasze prace!Proszę o zdjęcia…Pozdrawiam!
Ewa

muszę przez wakacje narysować prace do szkoły i nie umiem się obchodzić z pastelami olejnymi… Mam nadzieję, że te rady mi pomogą…

Proszę o poradę,kupiłam pastele olejne Van Gogh w 24 kolorach.Jest to mała gama,jakoś trzeba bedzie sobie poradzić.Po raz pierwszy będę nimi rysować a nie mam pojęcia jak je nanosić i łączyć,obawiam się,że nie będzie płynności.Czym je rozprowadzać i jak się do tego zabrać.Moja dotychczasowa przygoda z rysunkiem to ołówek,węgiel i pastela sucha.Pozdrawiam wszystkich eksperymentowiczów;).

Maluję tymi pastelami od kilku ładnych lat.
Efekt końcowy wygląda jak obraz olejny. Wcieram pastele w papier (karton) pastelowy, a pastele Van Gogh są bardzo miękkie i świetnie się do tego nadają. Czasem mam zdarte nawet opuszki palców. Można stosować do obrazów linearnych, ale ja wolę malować plamą (bokiem złamanej kredki. Cienkie linie wykonuję rozcieńczając pastel terpentyną. Na końcu werniksuję całość dla uzyskania jednolitego natężenia połysku lub jedwabistości. Życzę nowych doświadczeń i wspaniałych efektów. To nie prawda, że nie można mieszać kolorów. W zupełności te 24 kolory na początek wystarczą.
Możesz zobaczyć efekty mojej pracy na stronie http://picasaweb.google.com/jerzy.pulchny

Dziękuję za komentarz.Każda uwaga jest cenna.Z przyjemnością też obejrzałam Twoje prace. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!
Ewa

Ja zaczelem malowac pastelami od nie dawna ale bardzo mi sie spodobala ta technika .

Bardzo dziękuję za opisanie tych technik jak i samych pasteli. Takie porady są nieocenione dla osób, które jak ja, nie mają prawie wcale doświadczenia z pastelami. A że warto opanować posługiwanie się nimi widać po świetnych pracach zamieszczonych na tej stronie. Pozdrawiam!

Malowaniepastelami sama pszyjemnosc tylko troche wyobrazni I checi ….mam naprawde troche juz doswiadczenia w malowaniu moge cos doradzic

Proszę o adres e-mail doświadczonej w malowaniu pastelami osoby. Mam pytania. Dopiero zaczynam interesować się pastelami i nie wiem jak posługiwać się olejnymi a jak kredowymi. Które dają bardziej realistyczny obraz?

Dodaj komentarz